Canlı Destek Al

SIKÇA SORULAN SORULAR

Gedik Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasalarının Kapsamı Nedir?

 • Uluslararası sermaye piyasalarında gerçekleşen işlemler, 24 ülkede (Avrupa, Amerika, Asya) ve 120’den fazla borsada; Hisse senedi, Futures (vadeli işlemler), Opsiyon, Bono ve Tahvil gibi sabit getirili menkul kıymetler, Petrol, Kahve, Platin gibi emtiaları kapsamaktadır. Tüm ürünler ilgili ülkenin resmi düzenleyici kuruluşları ve borsa kurallarıyla işlemekte, Gedik Yatırım güvencesiyle yatırımcılarımıza sunulmaktadır.

Gedik Yatırım Uluslararası Piyasalar’da işlem yapmanın avantajları nelerdir?

 • Uluslararası sermaye piyasaları yatırımcılara, birçok ülke ve borsada, temel ve sofistike bir çok yatırım aracına anında yatırım yapma fırsatı sunarak, portföyünüzü çeşitlendirmenize katkıda bulunur.

Gedik Yatırım Uluslararası Piyasalar platformu için ayrıca ücret ödeyecek miyim?

 • Hayır.

          Platform kullanımı tamamen ücretsizdir. İşlem yapılan ürüne bağlı olarak komisyon ve anlık gerçek zamanlı veri ihtiyacınıza göre ilgili borsanın talep ettiği ücret otomatik olarak hesabınıza yansıtılır.

Kimler Uluslararası Piyasalar hesabı açabilir?

 • Yurt içi yerleşik, tam mükellef kişi ve kurumlar Gedik Yatırım’da ‘’Yatırımcı Hesap Açılış Sözleşmesi’’ni imzalayarak hesap açabilirler.

Hesap açılış alt limiti veya yatırım alt limiti uygulanıyor mu?

 • Uluslararası piyasalar hesabı açabilmek için alt limit bulunmamaktadır.

Gedik Yatırım Uluslararası Piyasaları risk almadan sanal parayla deneyebilir miyim? Demo versiyonu var mı?

 • Evet, demo versiyonu bulunmaktadır. Demo platformu indirmek için lütfen buraya tıklayın.

Uluslararası Piyasalar hesap açılış işlemleri için Gedik Yatırım şubesine mi gitmem gerekiyor?

 • Evet, ya da bu iletişim formundan bize ulaşabilir, bizim sizi ziyaret etmemiz için başvuruda bulunabilirsiniz.

Gedik Yatırım Uluslararası Piyasalar işlem hesabı ve işlem platformunun sağlayıcıları kimdir?

 • Uluslararası Piyasalar işlem hesabınız Gedik Yatırım nezdinde açılmaktadır. Teknolojik altyapı ve erişim ABD’nin en bilinen aracı şirketlerinden Interactive Brokers ve Danimarka’lı şirket SaxoBank aracılığı ile sağlanmaktadır.

Gedik Yatırım Uluslararası Piyasalar hesabıma nasıl para yatırabilirim?

 • Uluslararası piyasalar hesabınıza para yatırmak için hesap açılışı sonrasında tarafınıza gönderilen bilgilendirme e-mailinin ekinde yer alan Gedik Yatırım banka hesaplarından herhangi birine para transferini gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Uluslararası Piyasalar hesabımdan nasıl para çekebilirim?

 • Para çekme talebinizi herhangi bir şubemizden ya da e-posta veya size atanan yatırım uzmanınıza bildirmeniz gerekmektedir. Talebiniz sonrası paranız aynı gün hesabınıza yansıtılmaktadır.

Paramı başka bir bankaya çekebilir miyim?

 • Evet, paranızı kurum bünyesinde kaydını yaptırdığınız ve kendi adınıza olan herhangi bir hesaba (banka ya da aracı kurum) çekebilirsiniz.

Para Yatırma ve Çekme Ücreti Var Mı?

 • Para yatırmalarda herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

          Para çekmelerde ise, tutardan bağımsız 12 USD swift bedeli alınmaktadır.

Uluslararası Piyasalar hesabımı nasıl kapatabilirim?

 • Uluslararası piyasalar hesabının kapatılması için açık pozisyon veya tamamlanmamış bir işlem bulunmamalıdır. Hesap kapanışı için Yatırım Uzmana bilgi vermeniz yeterlidir.

Uluslararası Piyasalar işlem platformunda yayınlanan veriler canlı veri midir?

 • Uluslararası piyasalar işlem platformunda yayınlanan veriler 15 dakika gecikmeli (ücretsiz) verilerdir.

          Canlı veri aboneliği satın alınarak canlı verilere erişilebilir. Canlı veri aboneliği fiyatları borsaya göre değişmektedir(aylık 5-50 USD). Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Uluslararası Piyasalar işlem platformunda canlı veri aboneliği nasıl başlatılır?

 • Uluslararası Piyasalarda anlık fiyat verisi takip etmek ve derinlik bilgisine erişmek için hesap açılış esnasında size verilmiş olan kullanıcı adı ve şifre ile platform üzerinden muhasebe ekranına giriş yaparak tek tıklamayla aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

         Canlı veri abonelikleri iptal edilene kadar yenilenmektedir ve içinde bulunulan takvim ayı içerisinde geçerlidir. Örneğin Ekim ayı içerisinde yapılan bir canlı veri aboneliği hangi gün yapıldığına bakılmaksızın Ekim ayı içerisinde geçerlidir             ve 1 aylık tam ücret tahsil edilir.

         Canlı veri aboneliği ücretleri, Uluslararası Piyasalar hesabınızda bulunan serbest bakiye içerisinden tahsil edilmektedir. Abonelik başlatıldığı an abonelik ücreti tahsil edilir. Veri abonelikleri için tahsil edilen ücretler iade edilememektedir.

Uluslararası Piyasalar hesabı hangi para biriminde açılabilir?

 • ​Uluslararası Piyasalar hesabı yalnızca Amerikan Doları (USD) para biriminde açılabilir. Para yatırma ve para çekme işlemleri USD üzerinden gerçekleştirilir. Avrupa ve Asya borsalarında USD dışında para birimi ile işlem yapmak istediğinizde (Euro, Pound, Hong Kong Doları vb.) işlem platformu anlık FX kurları üzerinden bakiyenizi ilgili para birimine otomatik olarak çevirecektir.

Uluslararası Piyasalar işlem platformu ile uluslararası piyasalarda fon alım satımı yapabilir miyim?

 • Uluslararası Piyasalar işlem platformu ile yalnızca Hisse Senedi ve Vadeli İşlem Sözleşmeleri(Futures), Opsiyon işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım fonları alım satımı gerçekleştiremezsiniz.

Uluslararası Piyasalar işlem platformu ile foreks (foreign exchange) işlemleri gerçekleştirebilir miyim?

 • Uluslararası Piyasalar işlem platformu ile yalnızca Hisse Senedi ve Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures) alım satımı gerçekleştirebilirsiniz; foreks işlemleri için tıklayınız.

Foreks işlemleriyle uluslararası sermaye piyasalarındaki işlemlerin farkları nelerdir?

 • Foreks işlemleri (Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri) mevzuat dahilinde belirlenen oranda kaldıraç kullanımını serbest kılan ve tezgahüstü olarak gerçekleştirilen işlemlerdir. Uluslararası sermaye piyasaları ise, organize borsalarda işlem gören hisse senedi, Futures (vadeli işlemler), opsiyon, bono ve tahvil (sabit getirili menkul kıymetler) gibi yatırım araçlarını kapsamaktadır.

Pozisyonlarımı kapattım, ancak hesabımdaki çekilebilir tutar serbest bakiyemi çekmeme izin vermiyor. Bu parayı nasıl temin edebilirim?

 • Vadeli işlem kontratlarında oluşan kâr veya zarar, aynı iş günü hesaba geçmektedir. hisse senedinde ise işlemi takip eden 2. günde muhasebeleştirilmektedir.

İşlem yapmak istediğim kıymetin kodunu bilmiyorum. Bu kıymetin işleme açık olup olmadığını nasıl anlarım?

 • ​İşlem platformu açıldıktan sonra platform üzerinde sayfanın sağ üst kısmında yer alan ‘’Help/Ticker Lookup’’ alanından kıymetin adını İngilizce olarak yazabilirsiniz.

Örneğin altın vadeli kontratlarında işlem yapmak istiyorsanız Gold yazarak aradığınız ürünü bulabilirsiniz. Otomatik tamamlama özelliği sayesinde arama kelimenizle eşleşen kıymetlerin listesi ekranınızda görüntülenecektir. Eklemek istediğiniz kıymet işleme açık ise bu ekrandan görüntülenebilir. Ürün listesi için buraya, platform kullanımı için buraya tıklayınız.

Uluslararası Piyasalar hesabımdan elde ettiğim kazançların vergilendirmesi nasıl gerçekleşmektedir?

 • ​Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 75’inci maddesinde tanımlanan menkul sermaye iradlarının yurt dışı işlemler neticesinde elde edilmesi halinde (örn. kar payı, faiz) GVK kapsamında vergilendirilmesi gerekmekte olup, GVK’nın 86’ıncı maddesi kapsamında Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmemiş olan menkul sermaye iratlarının 2017 yılı için 1.600 TL’yi geçen tutarda olması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.

Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması yoluyla elde edilen kazançlar GVK’nın mükerrer 80’inci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak sayılmaktadır. GVK'nın 82'nci maddesi uyarınca diğer alım satım kazançlarıyla birlikte 2017 yılı için 24.000 TL'lik istisna tutarını aşan değer artış kazançlarının beyan edilmesi gerekmektedir.

GTC (İptal edilene kadar geçerli) emirler hangi durumlarda iptal olur?

 • Aşağıdaki 4 durumda GTC(Good-Til-Canceled) emirler iptal edilir.
 • Emir verilen şirketin Hisse bölünme veye birleşme, hisse dağıtımı ve hisse takas gibi kurumsal işlemlerde.
 • Şirketin temettü dağıtımında temettünün ,bir önceki gün işlem gördüğü fiyatın %3 ünden fazla olması durumunda.
 • Universal hesabına 90 gün giriş yapılmaması durumunda.
 • Emir verildikten sonra 1 çeyrek geçmesi durumunda.(örneğin 3. Çeyrek içinde emir verilmişse 4. Çeyreğin sonunda)
 • Verilen emrin değiştirilmesi durumunda bu süreçler yeniden başlar.

Pattern Day Trader (PDT) kuralı nedir?

Bir hisse senedinin veya türevinin  aynı iş günü içerisinde alınıp satılmasına “Day trade” denir.  Bu işlemin beş iş günü içerisinde üç defa yapılması durumunda sistem “Pattern Day Trade” kuralı gereği hisse senedi ve türevlerinde yeni işlem açmaya izin vermez, sadece varolan işemlerin kapatılmasına izin verir.

“Pattern Day Trade” kuralı ABD'deki Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA)’ın düzenlemesine tabi olan kuruluşlara zorunlu tutulmuş bir düzenlemedir.

Detaylı bilgi işin tıklayınız.
 

Gedik Yatırım Uluslararası Piyasalara nasıl ulaşabilirim?

Telefon Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Telefon doğrulama işlemini tamamlamak için gerekli olan adımları içeren dokümanı indirmek için tıklayınız.

Handy Trader Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

 • Handy Trader Aktivasyon işlemini tamamlamak için gerekli olan adımları içeren dokümanı indirmek için tıklayınız.