Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
  • Yurtdışındaki satış baskısı BIST 100’ü de etkilemeye devam ediyor. ABD’de teknoloji hisselerinde başlayan satışlar genele yayılmaya devam ederken, dünün ardından bugün de Asya piyasalarında ve Avrupa vadelilerinde satışlar devam ediyor. BIST 100 dün, dünkü yorumumuzda bahsettiğimiz 1.444’teki ilk destek seviyesinden kapattı. Bugün buranın altında ana destek noktası olarak izlediğimiz 1.423 bulunuyor. Yarım günlük bu seansta 1.423 altı bir kapanış ihtimali oluşması teknik baskının daha da artmasına neden olabilir. Endeksin kısa süren bu haftayı 1.444 üzerinde kapatması olumlu olsa da endeksin 2,5 günlük tatile giriyor olması ve yurtdışındaki baskının kalıcı olup olmayacağının henüz teyit edilememiş olması gelecek haftaya yönelik bir işaret oluşturmaktan uzak olabilir.

  • Cuma günkü hacimli yükselişlerin ardından dün de BIST 100 güne alıcılı bir açılış yaptı ve sonrasında da kazançlarını korumayı bildi. BIST kapandıktan sonra ABD’de teknoloji hisselerinde başlayan satışlar genele yayılmaya başladı. ABD’nin ardından bu sabah Asya piyasalarında ve Avrupa vadelilerinde satışlar devam ediyor. Dün mart ortalarında yaşanan düşüşün geri dönüşünde %61,8 seviyesinin bulunduğu 1.462 seviyesini test eden endeks bu seviyenin hemen altında kapanış gerçekleştirdi. Bugün ise olası satışlarda izleyeceğimiz ilk destek 1.444 olacak olup, buranın altında daha önce 1.462 seviyesi öncesinde güçlü direnç olarak izlediğimiz 1.423 bu sefer destek olarak yeniden gündeme gelecektir. 

  • ABD’de zayıf gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında bankacılık sektörü öncülüğünde BIST-100 Endeksi’nde alımlar güç kazandı. Endeksin haftayı 1.423 üzerinde 1.440’lı seviyelerden tamamlamasını olumlu değerlendirirken, 1.423 üzerinde kalındığı sürece endekste yukarı yönlü hareketlerin devam edebileceğini düşünüyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde 1.445 üzerinde 1.462 seviyesi ilk önemli direnç noktası olarak takip edilecektir. 1.462 direncinin aşılması halinde 1.500’lü seviyelerin gündeme gelebilecektir. Küresel çaptaki ve yurt içindeki gelişmelere bağlı olarak piyasa koşullarında zayıflamanın gündeme gelmesi durumunda ise 1.423 seviyesi destek konumunda bulunmaktadır. Bu seviye altında kapanışın yaşanması halinde 1.400 seviyesi destek olarak önem kazanacaktır. 

  • TCMB’nin faiz indirimine yılın son bölümünde başlayacağı yorumuna ulaşılmış olması ve yurtdışındaki olumlu tablo BIST 100 Endeksi’nde yukarı yönlü hareketleri destekledi. Günün son bölümünde bir miktar kar realizasyonlarına bağlı geri çekilme yaşansa da endeks günü artı bölgede tamamladı. Endekste birkaç gündür üstü test edilen ancak kapanış gerçekleşmeyen 1.423 direninin üzerinde kapanış gerçekleşmesi olumlu. Buranın üzerinde kalınabilmesi sırası ile 1.445 ve 1.462 seviyelerini gündeme getirecektir. Aşağıda ise bugün 1423 ilk referans noktamız olacak. Buranın altında 1.405 izleyeceğimiz diğer destek noktası olacaktır. Bugünkü haftalık kapanışın 1.423 üzerinde ya da altında olması gelecek haftaya yönelik de önemli bir gösterge olacaktır.  

  • BIST 100 Endeksi dün dalgalı bir görünümün ardından günü hafif de olsa yükselişle tamamladı. Dün yurtdışı piyasalarda alımlar etkili iken bugün daha sakin bir görünüm mevcut. Bugün içeride 14:00’da açıklanacak TCMB Para Politikası Kurulu kararları öncesi ve sonrasında volatilitede artış görülebilir. Endekste dün bir kez daha ilk güçlü direnç seviyesi olarak izlediğimiz 1.423 seviyesinin üzerindeki rakamları test edildi ve kapanış bu seviyenin hemen altında oldu. Buranın üzerinde olacak kapanışlar sırası ile 1.445 ve 1.462 seviyelerini gündeme getirecektir. Aşağıda ise 1.405’in altında izlediğimiz ilk önemli destek 1.396 olmaya devam ediyor. Buranın altına sarkılması satışların çok daha sertleşmesine neden olabilir. Burası referans seviyemiz olmaya devam ediyor. 

  • BIST 100 Endeksi dün açılıştan sonra kısa vadede ilk güçlü direnç seviyesi olarak izlediğimiz 1.423 seviyesinin üzerindeki rakamları test etti. Gün boyunca bu seviyenin üzerinde tutunmaya çalışan endekste kapanışa yakın yurtdışındaki negatif görünümün etkisi ile satışlar sertleşti ve endeks böylece ilk güçlü direnç olarak izlediğimiz seviyenin altında kapanmış oldu. Bugün 1.405 seviyesinin altında izleyeceğimiz ilk önemli destek 1.396 olmaya devam ediyor. Buranın altına sarkılması satışların çok daha sertleşmesine neden olabilir. Bu nedenle burası kısa vade için referans seviyemiz olacak. Yukarıda ise 1.423 takip ettiğimiz ilk güçlü direnç olmaya devam ederken bu seviyenin altında kalındığı sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. 

  • BIST 100 Endeksi dün gün içi en yüksek seviyesi olan 1.421 seviyesinden kapanarak önemli bir direncin eşiğine gelmiş oldu. Bir süredir bahsettiğimiz gibi endekste kısa vade için 1.423 biraz daha orta vade için 1.462 seviyesini güçlü dirençler olarak takip ediyoruz. Endeks bugün 1.423 seviyesinin üzerine çıkabilecek ve buranın üzerinde kapanış gerçekleştirebilecek olur ise alımlar hız kazanabilir. Aşağıda ise gün içinde izleyeceğimiz ilk destek 1.405’te olup, bu seviyenin altında 1.396 takip edeceğimiz ilk önemli destek olacaktır. Aşı ve salgınla ilgili gelişmeler ve açıklanan finansal sonuçlar hisse ve sektörel bazdaki ayrışmaların devamına neden olabilir. Bu nedenle hisse bazlı seviyeler daha önemli olabilir.  

  • BIST 100 mart ayının ortalarından beri devam eden düşüş trendinin ve tarihi zirvelerden TCMB Başkanı değişiminden sonra görülen dip seviyeleri baz aldığımızda geri dönüşte %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.384’ün üzerinde kapanışlar gerçekleştirdi. Bu kapanışlar olumlu olmakla birlikte hareketin son zamanların en düşük işlem hacimleri ile gerçekleşiyor olması ve önemli dirençler geçildikten sonraki hareketlerin oldukça sınırlı kalması yükselişlere karşı temkinli olmamıza neden oluyor. Endekste kısa vade için 1.423 biraz daha orta vade için 1.462 oldukça güçlü dirençler konumunda olup, bu seviyelerin üzerine çıkılması son dönemdeki zayıflığın son bulmasını sağlayabilir.  Aşağıda ise kısa vade için 1.380 biraz daha orta vade için 1.350 önemli destekler konumunda bulunuyor.  

  • BIST 100’de önceki günkü sınırlı geri çekilmenin ardından dün yeniden yukarı yönlü bir hareket izledik. Son zamanlarda düşük işlem hacimleri yeni normal haline gelirken, dünkü işlem hacmi 28 Ekim’deki yarım günlük işlemlerin ardından son zamanların en düşük seviyesinde kaldı. Bu durum piyasada son zamanlarda oluşan hareketlerin piyasa katılımcıları tarafında yeterince destek bulamadığını işaret ediyor. Dün 1.400’ün üzerini test eden endekste 1.423 ilk kritik direnç olmaya devam ediyor. Aşağıda ise ilk destek 1.380’de olup buranın altında 1.363 çok daha önemli olacaktır. Bu seviyenin altında olacak kapanışlar satış baskısını artırabilir. Bugün nisan vadeli sözleşmelerde son işlem günü olması nedeniyle hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkabileceği göz önünde bulundurulmalı.  

  • BIST 100’de son üç gündeki yükselişin ardından dün sınırlı bir düzeltme hareketi izledik. İşlem hacmi son bir yılın en düşük seviyelerinden biri olarak kayda geçti. Son haftalarda da gördüğümüz üzere oluşan hareketler piyasa katılımcılarından gerekli desteği bulamıyor.  Dünkü sınırlı kayıplara karşın endeksin son takip ettiğimiz düşüş trendi ve düzeltmede %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.384 seviyesinin üzerinde tutunmayı başarmış olması olumlu oldu. Dün de ifade ettiğimiz gibi açıklanan finansal sonuçların ve nisan vadeli sözleşmelerde vade sonuna yaklaşılmış olmasının hisse bazlı hareketleri ön plana çıkarabileceği ve volatilitenin artış kaydedebileceği göz önünde bulundurulmalı. Endekste direnç olarak 1.423 destek olaraksa bugün için 1.363 kritik olacaktır.