Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
  • Dün yurtdışından negatif ayrışan BIST 100’de, önceki günlerde de bahsettiğimiz düzeltmede %50 seviyesinin ve 50 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.428 ve hatta hemen üzerinde önceki gün test edilen haftanın en yükseği konumundaki 1.432 geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiği ve tepkilerin satış fırsatı olarak değerlendirilebileceği görüşümüzü koruyoruz. Diğer taraftan tüm olumsuz haber akışına karşın endeksin 1.400 üzerinde tutunma çabası da oldukça önemli. Bu seviyelere yakın yerler tepki alımlarının gelebileceği yerler. Bu nedenle gün içi işlemlerde ilk olarak aşağıda 1.400 yukarıda 1.432 seviyelerini referans alıp, olası bir kırılmada, kırılma yönündeki hareketin sertleşebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

  • BIST 100’ün otomotiv ve havacılık sektöründeki bazı hisselerdeki güçlü desteğe rağmen dünkü yorumumuzda bahsettiğimiz 1.428 üzerinde tutunamaması ve günü düşüşle kapatması dikkat çekti. Üstelik bu hareket son 5 ayın en yüksek hacimlerinden biri ile gerçekleşti. Bu hareketle birlikte endeksteki teknik görünümde önemli bir zayıflama olduğunu ve dün gün içinde görülen en yüksek seviye olan 1.432’nin çok güçlü bir direnç haline geldiğini düşünüyoruz. Burası geçilemediği sürece stratejinin aşağı yönlü kurgulanması faydalı olacaktır. Aşağıda izleyeceğimiz ilk destek 1.400 olup buranın altında bir kapanış olasılığı 1.380 ve 1.372 aralığındaki güçlü destek bölgesinin bir kez daha test edilmesine neden olabilir. 

  • Dün açılıştaki sınırlı volatilitenin ardından dar bir alan sıkışan BIST 100’de düzeltmede %50 seviyesinin ve 50 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.428 seviyesinin aşılamaması olumsuz bir tablo oluşturuyor. Dün bir kez daha bu bölgeye yakın seviyelerde alımlar hız kaybetti. Kısa vade için endekste referans noktamız burası. Burası aşılamadığı sürece yükselişlere karşı temkinli duruşumuzu koruyacağız. Buranın üzerinde bir kapanış ilk olarak 1.450 civarının gündeme gelmesini sağlayacaktır. Endekste bugün aşağıda 1.410 ve devamında 1.400’ü destekler olarak izleyeceğiz. Endeksin yeniden 1.400 altına sarkması teknik baskıyı artıracaktır. Endekste referans aralığımız 1.400 – 1.428 olup bu aralıktan çıkış gerçekleşebilecek olur ise çıkış yönünde hareketin güçleneceğini düşünüyoruz.

  • Dün 1.400’ün hemen üzerinde güne başlayan BIST 100’de alımlar gün boyu devam etti ve endeks günün yüksek seviyelerine yakın bir şekilde günü tamamladı. Dünkü yorumumuzda da bahsettiğimiz gibi 1.400’ün üzerinde 1.425 seviyesine kadar bir potansiyel bulunmakla birlikte 1.425 aşılamadığı sürece yükselişlere karşı temkinli duruşumuzu korumaya devam edeceğiz. 1.425 üzeri bir kapanış ilk olarak 1.450 civarının gündeme gelmesini sağlayacaktır. Endekste bugün aşağıda 1.410 ve devamında 1.400’ü destekler olarak izleyeceğiz. Endeksin yeniden 1.400 altına sarkması teknik baskıyı artıracaktır. Özetle bugün için endekste referans aralığımız 1.400 – 1.425 olup bu aralıktan çıkış gerçekleşebilecek olur ise çıkış yönünde hareketin güçleneceğini düşünüyoruz.

  • Geçtiğimiz haftanın ilk bölümünü satıcılı geçiren endeks, haftanın ikinci bölümünde kayıplarının büyük bölümünü geri aldı. Endekste haftalık kapanış ise ilk güçlü direnç olarak izlediğimiz 1.400 seviyesinin hemen altında 1.398 seviyesinden gerçekleşti. Bu hafta buranın aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Endeks burayı aşabilecek ve üzerinde kapanış gerçekleştirebilecek olur ise daha olumlu bir beklenti oluşacaktır. Bu durumda endekste izlediğimiz en güçlü direnç olan 1.425 gündeme gelebilir. 1.425 aşılamadığı sürece yükselişlere karşı temkinli duruşumuzu korumaya devam edeceğiz. Aksi takdirde aşağıda 1.380 ve 1.372 aralığındaki güçlü destek bölgesi bir kez daha test edilmek istenebilir. 

  • Dün yurtdışındaki pozitif havayı arkasına alana BIST 100’de önceki günün aksine güçlü alımlar vardı. Güne boşluk bırakarak yükselişle başlayan endekste alımlar gün boyu devam etti. Kapanış ise ilk güçlü direnç olarak izlediğimiz 1.400 seviyesinin hemen altında 1.397 seviyesinden gerçekleşti. Bugün buranın aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Endeks burayı aşabilecek ve üzerinde kapanış gerçekleştirebilecek olur ise gelecek haftaya yönelik daha olumlu bir beklenti oluşacaktır. Bu durumda endekste izlediğimiz en güçlü direnç olan 1.425 gündeme gelebilir. Aksi takdirde aşağıda 1.380 ve 1.372 aralığındaki güçlü destek bölgesi bir kez daha test edilmek istenebilir. 

  • BIST 100 yurtdışındaki negatif havanın etkisi ile dün satıcılı bir gün geçirdi. Endeks bir süredir önemli destek noktası olarak izlediğimiz 1.376 seviyesinin de altına sarkarak günü, günün dip seviyeleri de olan 1.372 civarından kapattı. Bu satışların ardından endekste daha önce 1.425 olarak takip ettiğimiz ilk güçlü direnç bölgesini, kısa vadeli düşüş trendinin de geçtiği 1.400 civarına çekiyoruz. Burası geçilemediği sürece bugün beklediğimiz gibi olası yukarı yönlü hareketlerin piyasa tarafından yeni satış fırsatı olarak değerlendirilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Aşağıda ise dünkü kapanış seviyemiz yeni referansımız. Buranın altında teknik baskının çok daha şiddetlendiği görülebilir ve bir süredir bahsettiğimiz 1.340 desteği test edilebilir.

  • BIST 100 yurtdışındaki negatifliklere karşı dirençli kalsa da dün olduğu gibi pozitif seyirlere de eşlik edemiyor. Bir süredir dar bir alana sıkışan endekste olası bir kırılma sert hareketlere neden olabilir. Bu kırılma için aşağıda 1.376’yı yukarıda ise 1.425 seviyesini takip ediyoruz. Bu iki seviyeden birinin kırılmasıyla birlikte başlayacak hareketin sert olacağı kanaatindeyiz. 1.376 altında ilk olarak 27 Temmuz’da yükselişin başladığı 1.340 ve buranın altında mart ayında TCMB Başkan değişiminin ardından anlık olarak görülen 1.250 civarı gündeme gelebilir. 1.425 üzerinde ise 1.485 civarı ilk olarak test edilebilecek seviyeler. Teknik görünüm ilk senaryoyu daha ağırlıklı kılsa da ikinci senaryonun da tamamen göz ardı edilmemesi gerekiyor.

  • Dün yurtdışındaki satıcılı seyir BIST 100’de de gün sonunda satışların sertleşmesine neden oldu ve endeks gün içi dip seviyesinden kapandı. Endekste 1410 ilk direnç seviyesi olup buranın üzerinde 1425 seviyesi kritik olmaya devam ediyor. Bu seviyeler geçilemediği sürece yukarı yönlü hareketlere karşı temkinli yaklaşmak gerektiği görüşümüzü koruyoruz. Aşağıda ise 1.381 ile 1.376 aralığı kritik destek bölgesi konumunda. Bu bölgenin altına sarkılacak olursa teknik baskının çok daha şiddetlendiği görülebilir. 1.376 altında ilk olarak 27 Temmuz’da yükselişin başladığı 1.340 ve buranın altında mart ayında TCMB Başkan değişiminin ardından anlık olarak görülen 1.250 civarı gündeme gelebilir. 

  • Yukarı yönlü tepkiler zayıf kalsa da yurtdışındaki satıcılı görünüme karşın endeksin geçtiğimiz hafta, önceki hafta gördüğü dip seviyelerin üzerinde tutunması olumlu oldu. Bu hafta yurtdışı piyasalarda bir tepki hareketi görebilecek olursak, BIST 100’de de 1.425’in geçilmesi ile pozitif bir tablo oluşabilir. Aksi takdirde yani yurtdışındaki negatif görünüm gelecek haftaya taşınacak olursa BIST 100’de son satışların ardından görülen dip seviye olan 1.376 seviyesinin altında çok daha sert satışlarla karşılaşılabilir. Yeni haftaya başlarken BIST 100’de bahsettiğimiz bu iki seviye arasındaki dalgalanmayı izleyeceğiz. Kırılma yönünde sert hareketler yaşanma ihtimalini yüksek gördüğümüz için de kırılma yönünde pozisyonları artırmak gerektiğini düşünüyoruz.